Kto z nás si ešte spomenie na prázdniny u babičky a vôňu čaju z čerstvo natrhaných byliniek? Či už naše staré mamy alebo vzdialené východné kultúry ako India či Čína, všade poznali blahodarné a liečivé účinky čajov. V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu zabúdame, že najväčšia sila a energia sa nachádza v Matke prírode. V šálke dobrého čaju nájdeme pokoj, zdravie a energiu do nových dní.

Existujú rôzne legendy o objavení čaju.

Jedna tvrdí, že blahodarné účinky čaju objavil cisár Šen-nung, ktorý pil len prevarenú vodu. Jedného dňa, keď odpočíval pod čajovníkom, ľahučký vietor zniesol pár čerstvých lístkov do jeho vriacej vody. Vtedy cisár zistil, akú osviežujúcu lahodnú chuť má nápoj.

Druhá z legiend rozpráva o budhistickom mníchovi, ktorý pre meditácie odišiel do jaskynného chrámu, aby mohol v pokoji meditovať. Sľúbil si, že už nikdy nebude spať, len meditovať. Napokon po dlhej dobe ho však premohla únava a zaspal. Po zobudení, bol na seba taký nahnevaný, že si odrezal viečka, na znak, aby už nikdy nezaspal. Po čase, tam kde mních odhodil viečka, vyrástli dva kríky. Z ich lístkov sa dal pripraviť osviežujúci nápoj, ktorý zaženie únavu a spánok.

Ťažko povedať, v ktorom z príbehov sa nachádza kúsok pravdy, možno ju predsa len nájsť v lahodnej šálke čaju, ktorá povzbudí telo aj myseľ 🙂